Piercing
A Tenhle článek je věnovám pro moji kamarádku Kiki. Doufám, že si jej přečteš
Takže co je vlastně piercing? Piercing (odvozeno z anglického slova "pierce" neboli "propíchnout") je propíchnutí určité části těla (kůže) a vložení šperku do vzniklého tunelku.
Piercing má kořeny už daleko v minulosti. Prastaří indiáni jej používali jako ozdobu těl při rituálech a obětováních. Používali přitom bambus a podobný přírodní materiál. Dnes se používá chirurgická ocel, titan a zlato. Chirurgická ocel a titan se používají nejčastěji, protože se s nimi tělo dobře snáší.
Piercing se dělí:
- Conch - piercing ušní chrupavky
- Erl - podkožní piercing nosu
- Frenulum - horizontální piercing uzdičky nad horním rtem
- Jazyk - piercing jazyka
- Labret - piercing ve střední části horního nebo spodního rtu
- Madonna - piercing na straně horního rtu
- Nostril - piercing jedné části nosu
- Obočí - piercing obočí
- Pupík - piercing pupíku
- Rty - piercing do rtů, nebo kolem nich
- Septum - piercing nosní přepážky
- Tragus - piercing chrupavky u vchodu do ušního kanálku
- Ucho - piercing do ucha
- Falešný piercing - piercing do ucha
A co rodiče? Myslím, že většina našich rodičů nemá stejný názor na piercing. Nám připadá in a pro ně je Out. Určitě byste také měli brát na ně ohled. Zkuste se s nimi třeba normálně domluvit. A když vám to nedovolí ,t ak to je blbý:-)
Kde si takovou ozdobu mohu nechat udělat? Často je dělá i doktorka. Můžete to zkusit i doma, ale do bych nedoporučovala:-)
Dávejte si pozor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zvýšené riziko infekce hrozí u piercingu neustále, protože i když jde o zhojenou ránu, bakteriím umožňuje jednoduchou cestu pod kůži a tím a v případě úst i do krevního řečiště.
Proto se také piercing nedoporučuje lidem se srdečními či jinými chronickými obtížemi. Umístit piercing na jakoukoliv sliznici je velmi riskantní, ať už jde o nos, rty, jazyk či pohlavní orgány.
Pokud se přesto kovového šperku za tisícovku nechcete vzdát, dbejte na přísnou hygienu v oblasti, kam je umístěn. Důležitá je každodenní čištění piercingu i okolí vhodným prostředkem, v ústech například ústní vodou.
A při výběru si dejte pozor na správný salon, pokud svou čistotou připomíná spíš hospodu než ordinaci, pokud vám podrobně nevysvětlí nevýhody piercingu či postup jeho zavádění, vezměte nohy na ramena.
HROZÍ RIZIKO!!!!!!!!!!!!!! Například dlouhodobé nošení piercingu v ústech hrozí vážnou infekcí i poškozením zubů. Přitom právě takový piercing patří mezi nejžádanější. Zubaři však před takovou módou varují, uvedla ve svém zpravodajství televize Nova. Podle výzkumu státní univerzity v americkém Ohiu měli lidé s piercingem v ústech během čtyř let zcela zničenou sklovinu.
Nejhorší variantou může být i smrt, protože infekce se může rozšířit do celého organismu," uvedla dentální hygienistka Petra Krejčířová.